Field of Wheat Governor's Office of Agricultural Policy
home help for farmers agricultural development board agricultural finance planning for the future
calendar about us contact us site map


agricultural development board
Kentucky Unbridled Spirit-External Site

Board Members

Statutory members

Steve Beshear, Governor (Chair)

James R. Comer, Commissioner of Agriculture (Vice Chair)

Larry Hayes, Secretary of Economic Development

Dr. M. Scott Smith, Director of the Kentucky Cooperative Extension Service

Dr. Mary Evans Sias, President of Kentucky State University

Appointed members

Sam Lawson, Warren County
Agribusiness owner
Representative of Kentucky Chamber of Commerce
Term Expires: July 6, 2015
 
Sam Moore, Butler County
Representative of Kentucky Farm Bureau
Term Expires: July 6, 2013
 
Dr. Betty Bailey, Bath County
Active farmer
Term Expires: July 6, 2013
 
Roy G. Collins, Clay County
Attorney with farm experience
Term Expires: July 6, 2014
 
Karen M. Curtis, Robertson County
Active Farmer w/ag. diversification experience
Term Expires: July 6, 2012
 
Pat Henderson, Breckinridge County
Active Farmer
Term Expires: July 6, 2012
 
Wayne Hunt, Christian County
Cash grain and tobacco producer; Agribusiness owner
Term Expires: July 6, 2014
 
Jim Mahan, Fayette County
Cattle, tobacco, alfalfa hay, grass & clover hay, and grain producer
Term Expires: July 6, 2012
 
Wayne Mattingly, Daviess County
Independence Bank in Owensboro
Agricultural Lender
Term Expires: July 6, 2014

Troy Rankin, Scott County
Farmer
Term Expires: July 6, 2015

Jim Sidebottom, Green County
Dairy Farmer
Term Expires: July 6, 2015

Updated: March 4, 2012

home  |  calendar  |  about us  |  contact us  |  site map